Bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalarda bizlere güvendiniz ve destek verdiniz. Biz de bu güveninize layık olabilmek için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.
Yaşar BAHÇECİ

Kırşehir Belediye Başkanı

29.06.15 14:23

28.Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Başkan Bahçeci, “Ahilik Kırşehir’in en güzel değeri”

İlimizde her yıl çeşitli etkinlikler kutladığımız Ahilik Haftası Anıt Meydanı’nda saat 10.00’da açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Ak Parti Milletvekili Muzaffer Aslan, Garnizon Komutanı J.Alb. Murat Bulut, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bürokratları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu temsilcileri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanı ve oda başkanları, daire müdürleri, mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırşehir Belediyesi mehteran Bölüğü gösterisi ve tören alanına çelenklerin sunulmasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Bütün protokolü ve katılımcıları saygıyla selamladıktan sonra açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Ahilik inşallah bu hafta boyunca daha güzel anlanmaya ve anlatılmaya çalışılacak. Ben öncelikle bu haftanın hazırlanmasında emeği geçen, hazırlık aşamasında bizlere her türlü desteği veren başta Sayın Bakanımız Nurettin Canikli olmak üzere tüm bakanlık yetkililerine ve hazırlık komitesinde olan tüm arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu yılda hafta boyunca konferanslarla, konserlerle, farklı etkinliklerle güzel bir Ahilik haftası geçireceğiz. Bu etkinlikleri en güzel şekilde katılmaya sizleri davet ediyorum

Ahilik Kırşehir’in en güzel değeri. Herkes bu konuda hem fikirdir. Ahiliği ileriye taşımanın yolu Ahiliği en güzel şekilde anlamaktan geçiyor. Aslında Ahilikle ilgili prensipleri kendi hayatında yerleştiremediğiniz sürece Ahilikten tam manasıyla bahsetmek mümkün değil diye düşünüyorum. Kırşehir’de her esnafın ticaret yaparken Ahilik prensiplerine uyması sağlanana kadar tam manasıyla Ahiliğin özünü anlamış sayılmayız. Sadece esnafımızın değil, kamu görevlilerinin, siyasetçilerin herkesin Ahiliği kendi hayatında öncelikli olarak uygulaması gerekir. Kardeşliğin adı Ahilik. Hakkın adı Ahilik. Dürüstlüğün adı Ahilik. Bu süreçte kardeşliği muhafaza etmek, kendi hakkımız kadar başkasının hakkının da olduğu bilmek Ahiliği anlamaktan geçer. Ahilik insanları anlamak, kardeşlik, sevgi, saygı, barış, huzur demek.

Gün birlik günü, kardeşlik günü. Bu bayramı huzur, kardeşlik, neşe içerisinde kutlayalım ve Ahiliğe hep birlikte sahip çıkalım. Haftamızın hayırlı, bereketli geçmesini diliyorum. Ahi Evra’nın himmeti hepimizin üzerinde olsun, hepinize saygılar sunuyorum.”

Başkan Bahçeci’nin konuşmasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ve Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ de birer konuşma yaptı.
Heyet açılıştan sonra Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesini ziyaret ederek dualar okudu ve ardından Ahi Evran Külliyesi sergi salon’undaki “Geçmişten Günümüze Ahi Esnafı Fotoğraf Sergisi” sergisine katıldı. Program Ahi çarşısının açılışı, Ahi sokağı Açılışı, Esnaf ziyaretleri ve Cacabey Meydanı’nda Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikram edilmesi ile devam etti.
 

Şehrimiz değişiyor artık, hepimiz bunun farkındayız. ‘Değişim geleceği yakalamaktır’ dedik ve bizi biz yapan değerlerden ödün vermeden değiştik. Geleceği yakalamak için tüm gücümüzle çalıştık ve ürettik. İşte bu yüzden hepimiz gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki; Kırşehir geleceğine koşuyor…