Bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalarda bizlere güvendiniz ve destek verdiniz. Biz de bu güveninize layık olabilmek için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.
Yaşar BAHÇECİ

Kırşehir Belediye Başkanı

10.03.17 14:30

I. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali Başladı

Halk Ozanı, vefatının 5. yılında büyük bir festival ile anıldı

Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir’de iki açılış birden yaptı. Kırşehir Belediyesi tarafından büyük usta Neşet Ertaş’ın anısına yapılan Neşet Ertaş Kültür ve sanat Merkezi ve Neşet Ertaş Kültür Sanat festivalinin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Neşet Ertaş’ın eşi Leyla Ertaş, oğlu Hüseyin Ertaş, kızları Döne ve Canan Ertaş ve diğer aile büyükleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nin açılışında Anadolu Halk Müziği’nin efsanesi Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan kısa film izlendi.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci açılış’ta yaptığı konuşmada , “İlim irfan ve sanat merkezi olan Kırşehir’in yetiştirdiği en büyük değer Neşet Ertaş’tır. Büyük usta sağlığında kendisinden izin alarak Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivalinin açılışını yapıyoruz.

Kendi deyimi ile bir kuru söze bir garip söze tutunarak çıktığı yolun edebiyatın ve musikinin zirvesine ulaştı. Halk müziği literatürümüze çok ciddi katkılar sağlamıştır. Büyük ustanın mirasını yaşatmak için Kırşehir Belediyesi olarak Neşet Ertaş ne kadar tevazu sahibi ise onun adını verdiğimiz kültür merkezimizin o kadar görkemli olmasını istedik. Modern tasarımı ile şehrimize yakışır bir nitelikte tasarlanan Kültür Merkezi; 250 ve 1000 kişilik çok amaçlı salonları, sergi alanları, arkeoloji müzesi, dernek odaları, kurs odaları ve yönetim biriminin olduğu 6000 m oturum alanı ve 18000 m’lik bir inşaat alanı ile Kırşehir halkına hizmet verecek. 37 milyona mal olan bu merkezimizde 40 bin metrekarelik alanımız var. 8 bin kişilik bir camii inşa edeceğiz. Eğitimde marka olmuş Kırşehir’in gençlerine bir bilim merkezi hediye edeceğiz. Hayali olmayanın eseri olmaz, sizden aldığımız güçle bu büyük eserleri hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. İnşallah yeni yatırımlarla Kırşehir’i geleceğe taşımak, Ahi Evran’ın manevi sorumluluğunu da üstlenerek, Kırşehir’i Türkiye’nin en güzel illerinden biri yapacağız".dedi

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, törende bir konuşma yaparak özetle “Büyüklerim adına bu güzel kültür merkezi yapılışında emeği geçen, bu eserin ortaya çıkmasını sağlayan tüm halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek Neşet Ertaş ve abdallık hakkında bilgi verdi.
Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı konuşmada , “5 yıl önce hakka yürüyen Neşet Ertaş’ı 7’den 70’e herkes özlüyor. Allah’tan sesini türkülerini dinliyoruz. Sohbeti ve sazı sözü çok lezzetliydi.

Bu gün Kırşehir’de hoş görünün sevginin saygının tohumunu eken, yaşamıyla topluma örnek olmuş, hoşgörü insanı Neşet Ertaş’ın adına yapılmış bu güzel eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Neşt Ertaş Haftası’nın da açılışını yapıyoruz. 25 Eylül’de büyük ustanın ölüm yıl dönümü. 2 gün öncesinden Neşet Baba’nın huzurundayız. Sesi gönüllerimizde, cismi olmasa da yankılanmaya devam ediyor. Büyük romancımız Yaşar Kemal’in ifadesiyle Bozkır’ın tezenesi olan Neşet Ertaş’ın sazı yüreğimize, ruhumuza dokunmaya devam ediyor. Bu vesileyle Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin Kırşehir’e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu yıl ilki düzenlenen festivalin her geçen yıl daha da artarak geniş katılımlarla devam edeceğine yürekten inanıyorum. Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan Neşet Ertaş’a vefa göstermek hepimizin görevi. Üstadın adını taşıyan kültür sanat merkezine emek veren, zaman ayıran herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Hepinizin bildiği gibi Kırşehir valiniz Kırşehir’e yaraşır bir eser kazandırdı. Bu gün de hizmet halkasına Neşet Ertaş Kültür Merkezi ekleniyor. Belediye Başkanımıza gösterdiği bu vefa için, bu hizmet için teşekkür ediyorum. Her iki eser de gönül sultanlarımızın aziz hatırasını ve bizlere miras bıraktığı eserleri yaşatacaktır.5 yıl önce hakka yürüyen Neşet Ertaş’ı 7’den 70’e herkes özlüyor. Allah’tan sesini türkülerini dinliyoruz. Sohbeti ve sazı sözü çok lezzetliydi. Tıpkı Aşık Veysel gibi, Aşık Sürmani gibi, Karacaoğlan gibi. Ey milletim biz de sizin ayağınızın turabı dertlerinizin ortağı olmaya devam ediyoruz.dedi

Konuşmalardan sonra Kırşehir Belediyesi Kültür Sanat ödüllerinin takdimi ile tören son buldu.

Kültür Sanat Araştırmaları alanında Baki Yaşar Altınok, Yorumculuk Alanında Nazlı Öksüz, Mahalli İcra Alanında Ayvaz Başaran adına oğlu Zafer Başaran, Genç Yetenek Ödülü Ramazan Bağgül’e verildi.

Yaşam boyu Onur Ödülü ise Başbakan Binali Yıldırım’a Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından Saz verildi.
 

Şehrimiz değişiyor artık, hepimiz bunun farkındayız. ‘Değişim geleceği yakalamaktır’ dedik ve bizi biz yapan değerlerden ödün vermeden değiştik. Geleceği yakalamak için tüm gücümüzle çalıştık ve ürettik. İşte bu yüzden hepimiz gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki; Kırşehir geleceğine koşuyor…