Bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalarda bizlere güvendiniz ve destek verdiniz. Biz de bu güveninize layık olabilmek için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.
Yaşar BAHÇECİ

Kırşehir Belediye Başkanı

03.10.17 12:43

Başkan Bahçeci; “Ahilik Şehrimizin Ve Türkiye’nin En Önemli Değeridir”

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen açılış programında konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ; 30. Ahilik haftamız inşallah en güzel şekilde tüm Türkiye’de kutlanacak Kırşehir’de Ahiliğin başkenti olarak etkinliklere ev sahipliği yapacak.İnşallah ayın 23 ünde Cumartesi günü Başbakanımızın teşrifiyle kapanış programını inşallah yapmış olacağız.

Her sene Ahiliğin geliştiğini görmek bizleri son derece memnun ettiğini belirtmek isterim. bize yaptıkları katkılarından dolayı özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Bakanımıza, bakan yardımcılarına, Esnaf Genel Müdürlüğüne, emeği geçen bütün kardeşlerimize sonsuz tüm Kırşehirliler adına teşekkürlerimi iletmek isterim.

Benim için de bugün ayrı bir mutluluk. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezimizin içerisindeki ilk toplantımızda ahiliğin açılış programı oldu. Bu da ayrı bir gurur vesilesi bizim için, hepinize o manada da kültür merkezimize hoş geldiniz diyorum.

2009 da yola çıkarken bir şey söylemiştik; “Hayali olmayanın eseri olmaz, eseri olmayanın da tarihte yeri olmaz . Bu sekiz buçuk yıl boyunca da Kırşehir’imizi baştan aşağı yenileyerek geleceğe umutla bakan , vizyonu olan, isminden söz ettiren ve bütün mekanlarıyla bir prestij mekanları olan ve parklarıyla, külliyesiyle, yollarıyla, her şeyiyle geleceği inşa etmek en büyük gayemiz ve amacımızdır. Bu kültür merkezimizi yaparken de bu amaçla çıktık. Ve inanıyorum ki, kültür ve sanat manasında çok zengin olan şehrimize kültür ve sanat anlamında çok önemli katkılar sağlayacaktır. İnşallah cumartesi günü resmi açılışımızı da yapacağız. Aynı zamanda 1. Neşet Ertaş Kültür Ve Sanat festivalinin de başlangıcını burada yapacağız. 3 gün sürecek etkinlik programı çerçevesinde güzel bir 3 günü de hep birlikte yaşamış olacağız.
Ahilik şehrimizin en önemli değeridir Ahilik Türkiye’nin de en önemli değeridir, bunun altını her zaman çiziyorum. Önümüzde ki yıllarda ki hedefimizde Ahi Evran Külliyesini biran önce bitirip ahiliği tekrar baştan aşağı ihya ve inşa etmektir. Bu son derece önemli. Hem esnafımız açısından önemli, hem Türkiye’nin geleceği açısından önemli hem de insanımızın milletimizin geleceği açısından son derece önemli . Ahi Evran Külliyesinin ilk başladığında, Ahiliğin önemli 1 değil 2 tane önemli başlığı var demiştim. Birincisi külliye ikincisi ’de Ahi Vakfının kuruluşu kanunun çıkması. Külliyemiz elhamdülillah belirli aşamaya geldi. Şimdi inanıyoruz ki bakanlığımız girişimleri yaptı, görüşleri toparladı, kanun metni hazırlandı en kısa zamanda TBMM’de çıkacak kanunla kurulacak Ahilik Vakfı; Ahiliğe yeni bir pencere açacak, üniversite bile kurabilecek , enstitüsü olacak her alanda çok ciddi bilimsel çalışmalar yapabilecek her alanda çok ciddi bilimsel çalışmalar yapabilecek, ciddi bir bütçeye sahip olabilecek çok önemli bir vakıf olacak. İnşallah bu vakfında kuruluşunu bu yıl görürüz diye umut ediyorum .

Kırşehir’in ahiliğe başkentlik yapmasında da son derece önemli bir misyonu var. Önemli bir görevi var. Onun için esnafımızda buna hazır olmak zorunda. Alt yapımızda buna hazır olmak zorunda, mekânımızda buna hazır olmak zorunda. Bütün kurumlarımız, üniversitemiz her şeyiyle ahiliğin başkenti olmaya hazır olmak zorunda. İşte biz bu alt yapıyı değiştirdik ve yollarımızı yapıyoruz. Bu işe başlarken de bir iddia koyduk, inşallah Türkiye’nin en güzel şehir merkezini inşa edeceğiz dedik. Belediyemizin önünden stadyuma giden Mehmet Ali Altın bulvarımızı dün itibariyle aşınma tabakası asfaltımızı atıp tamamladık. Her şeyiyle orda. Tüm caddelerimizin bitince nasıl olacağını o caddemizden görerek Kırşehirliler daha iyi anlayacaktır ne yapmak istediğimizi. Bu manada birbirimize destek olmak, birbirimize moral vermek, birbirimizi motive etmek en önemli görevimiz diye düşünüyorum. İnşallah biz Kırşehirliler sizlerden aldığımız güçle işte böyle güzel eserleri hayata geçirerek yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Ben tekrar Ahilik haftamız kutlu olsun diyorum. Gelen bütün masariflerimizle en güzel şekilde ağırlayacağız ve inşallah en güzel şekilde ev sahipliği yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 

Şehrimiz değişiyor artık, hepimiz bunun farkındayız. ‘Değişim geleceği yakalamaktır’ dedik ve bizi biz yapan değerlerden ödün vermeden değiştik. Geleceği yakalamak için tüm gücümüzle çalıştık ve ürettik. İşte bu yüzden hepimiz gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki; Kırşehir geleceğine koşuyor…